Studenti jako zdroj peněz

Často se stává, že se někteří doslova „vozí“ po studentech a zakládají si na tom docela solidně vydělávající byznys. Jedním z takových příkladů, kdy zkrátka ani žádný jiný podnikatel nebo právnická osoba nemůže představovat zdravou konkurenci, jsou koleje a menzy. Každé univerzitní město má to svoje, své koleje a své menzy, které poskytují co největší pohodlí domova všem studentům, nebo alespoň by měly. Například cena některých kolejí na hlavu se letos přešplhala na závratných 3000 korun měsíčně. Proč to ale je takový problém?
budovy ubytoven

Jen ať jdou na brigády!

To volají někteří, kteří nadávají, jak to mají studenti lehké. No jo, ono se to třebas křičí, když má někdo alespoň svůj vlastní byt nebo garsonku, ale představte si, že jste na jedné buňce, ve dvou pokojích se tísní 6 lidí a každý z nich platí okolo tří tisíc korun. Už to začíná znít divně? A teď se držte, za jeden takový pokoj dohromady zaplatí závratné částky přes 19 tisíc korun měsíčně! A to mnohdy jsou společné koupelny a kuchyň pro celé patro, jedna malá lednička pro 6 lidí a dvě skříně. Nemožnost přinést či koupit si vlastní el. přístroje jako kávovar nebo mixér, věčně porouchané sporáky nebo trouby a špinavé záchody. Takový je život na kolejích.
student v knihovně

A nepatří to náhodou k tomu?

Samozřejmě, že patří. Bordel, chlapci na kolejích a party, to vše je kolejní život. Avšak ne za cenu toho, že student si musí třeba k náročnému studiu přibrat ještě další brigádu, aby vůbec každý měsíc vyšel s nájmem. Ono se řekne, pracujte studentíci, jenže řekněte to takovým doktorům, kteří musejí být na výuce od 8 do 8, ať si jdou shánět brigádu a uvidíte, jak vám všichni nakopou. Žádný zaměstnavatel, alespoň ne ten, který by vzal studenty s vrtkavým rozvrhem, nezaměstná takové případy. A problém tvoří problém. A celé je to pozorováno a tiše akceptováno SKM – Správou kolejí a menz, které ještě letos zvedlo ceny o stovku nahoru.

Pokud si myslíte, že 5 tisíc studentů v každém městě dokážete naházet do privátů, tak to jste na omylu – to jsou právě ti, co zbyli. A často jsou nuceni překousnout tohle všechno jenom proto, aby v klidu dostudovali.

Posted in Nezařazené