Víte, co je to protahovací trn? S těmito strojírenskými nástroji se seznamují učni a žáci středních odborných škol již ve druhém či ve třetím ročníku a součástí výuky je i vytvoření výkresové dokumentace. Mnozí z nich na tyto speciální nástroje pohlíží s velkým zaujetím, protože nepatří mezi běžný strojírenský standard, s nímž přichází do styku například zámečníci a údržbáři.
Protahovací trny slouží výhradně pro sériovou výrobu obrobků, v nichž je zapotřebí zhotovit vnitřní otvory, které by nebylo možné zhotovit jinými nástroji, a pokud ano, tak velmi obtížně a zdlouhavě. Jde například o otvory v průřezu ve tvaru čtverce, trojúhelníka, lichoběžníka, četných mnohoúhelníků, a také otvory nepravidelné, s různými křivkami. Typickým výrobkem protahovacích trnů sériové výroby jsou vložky pro klíče do patentních zámků.
Protahovací trny jsou velmi drahé a musí se zaplatit sériovou výrobou
Díky tomu, že jde o velké série obrobků, je pak možné jednak zaplatit poměrně drahý nástroj, a zároveň umožnit razantní snížení ceny obráběného materiálu. Kdyby totiž protahovací trny neexistovaly, a museli bychom například vložky do zámků zhotovovat obtížným odvrtáváním a broušením, což by bylo téměř nemožné, cena vložek by stoupla z několika desítek korun na desítky tisíc korun.
Protahovací trny jsou určené pro obrábění většiny kovových materiálů, zejména konstrukční a legované oceli, mosazi, bronzů, titanu či slitin hliníku. Zhotovují se z nástrojové rychlořezné oceli, s označením HSS a jak už bylo řečeno, jde zpravidla o nástroj vyráběný doslova na míru pro speciální účely a počty obrobků ve stovkách, tisících a desetitisících kusů. V každém případě patří tyto nástroje ke stálicím strojírenského oboru a bude tomu tak pravděpodobně i nadále, protože dosud neexistuje náhrada, která by je v některých případech dokázala plně zastoupit.