Je nebankovní hypotéka bez registru skutečně tak riziková?

Naprostá většina především mladých lidí sní o tom, že bude bydlet ve vlastním domě či bytě. A je to jen pochopitelné. Přeci jen, výhody jsou zde nesporné. Avšak jen málokomu se to skutečně splní.

Na vině je především cena nemovitostí. Je samozřejmě zcela pochopitelné, proč je tak vysoká. Přeci jen, jedná se o omezenou komoditu, kde je navíc každý kus jedinečný, a po které je velká poptávka. Navíc ani stavba domu není levnou záležitostí. To vše se musí zákonitě odrazit v konečné částce, kterou prodejce požaduje. To je však nedělá o nic méně dostupné.

hypoteka1

Naštěstí zde existuje řešení. Tím je hypotéka, což je účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. V současné době jí existuje mnoho typů, takže si každý může vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje. Poskytují je jak banky, tak nebankovní společnosti. Obvykle se od sebe liší podmínkami, které musí žadatel splňovat, stejně jako výší úroků a jiných poplatků.

Je jasné, že některé jsou více oblíbené, než jiné. Jedním z těch, na které je hleděno trochu s nedůvěrou, ačkoliv o klienty nemá nouzi, je i nebankovní hypotéka bez registru. Zde je hlavním lákadlem to, že se žadatel neprověřuje v registru dlužníků, zda již má nějakou půjčku či nikoliv.

hypoteka2

Je jasné, proč se k ní většina lidí staví poněkud skepticky. Přeci jen, jde to poměrně snadno zneužít. Stačí ji poskytnout lidem, o kterých víme, že nebudou schopni zaplatit, a v exekuci následně získat mnohem větší částku, než jsme původně půjčili. Televize již takových případů odvysílala dost.

Ovšem nic není tak horké, jak se uvaří. I nebankovní společnosti musí postupovat podle zákona. Pokud tedy chcete o takovouto hypotéku požádat, například proto, že na jinou zkrátka nedosáhnete, je dobré se napřed ujistit, že skutečně budete mít na splácení. A to i v případě nečekané události, jako je dlouhodobá nemoc či ztráta zaměstnání. Pokud si navíc pečlivě přečtete ještě před podpisem smlouvu, není třeba se ničeho bát.