Nůž-průvodce člověka od pravěku

Jistěže předchůdcem nože byl v době kamenné nejprve pazourek. Tvrdý minerál, s vysokým podílem křemene, který zajišťoval vysokou tvrdost. Proto ho po drobné úpravě využívali pravěcí lovci jako nástroj, který nejen že nahradil nám dnes známý nůž, ale využili ho i jako hroty na konce oštěpů a v neposlední řadě s jeho pomocí vykřesávali oheň.
nůž v ohni
S tvary nožů, které jsou podobné těm dnešním, přichází doba bronzová a železná. Nůž tehdy nebyl používán jenom k lovu a obraně, alel si uplatnění i v tehdy počínajícím rozvoji zemědělství. Ovšem nevýhodou použitého materiálu (železa), byla jejich váha a častá koroze. Ceněné byly zejména keltské nože, z uhlíkaté oceli, s prohnutou čepelí a koženou omotávkou na rukojeti.
skalní umění
Doba gotiky zaznamenala posun v desingu tohoto nástroje hlavně ve vzhledu rukojeti, na které jsou patrny známky zakroucené spirály, nebo opletení drátky. V těchto časech se nůž začíná uplatňovat v   hodovních síních, při porcování masa, jeho napichování a vkládání do úst. Renesance začíná požívat stále lepší technologie při jeho výrobě a velmi žádaná je damascénská vrstvená a překládaná ocel, která je známa svojí pevností a zajímavým vzorem vzniklým leštěním. Tento materiál je ostatně používán v nožířství dodnes. Velmi vyhledávané jsou nože ze švédské oceli, která má také vynikající vlastnosti.  
kapesní nožík
Nesmíme zapomenout ani na švýcarského výrobce, značky Victorinox, jehož výrobky jsou známy po celém světě. Jistě i vy znáte typické multifunkční nože všech velikostí a možností použití s typickou červenou rukojetí s logem bílého kříže, znakem této země.
Pokud tedy nůž vlastníte, jistě víte, jak o něj správně pečovat a jak s ním zacházet, aby vám byl pouze ku prospěchu. Těm, kteří toto neovládají, nůž do ruky nepatří-jak je ostatně patrné z mnoha smutných případů z dávné, i nedávné historie, a bohužel i ze současnosti.