Jak ušetřit peníze?

1. Vymyslete si jídelníček a nákupní seznam potravin.

I když to může znít nudně, tak opak je pravdou. Při sepisování jídelníčku se můžete naučit novým i levnějším receptům. Také sepsání seznamu, co potřebujete nakoupit je užitečné. V obchodě pak jen půjdete po tom, co máte na seznamu a nebudete kupovat nic zbytečného. Také si zkuste vyhledávat různé slevy.

pokladna

2. Nekupujte si jídla v restauraci, ale připravte si je doma.

Pokud chodíte rádi do cukrárny, kavárny či jiného podniku, kde nabízí občerstvení, tak si zkuste naopak připravit jídlo doma. Ušetříte tím obrovské výdaje.

3. Dopravní prostředky

Jestliže cestujete autem do práce, tak zkuste zjistit, zda se vám to vyplatí. Není levnější jet autobusem nebo vlakem? Pokud je to opravdu nutné, tak se zkuste domluvit s kolegy nebo sousedy na spolujízdě. Také na internetu můžete najít nějakou osobu, která jezdí do stejné oblasti jako vy a hledá spolujezdce. Pak už si stačí jen rozdělit cenu benzínu napůl. Další možnost je požádat v práci o občasný home office.

vozík

4. Praní

Ano, i na praní lze ušetřit. Pračku naplňte špinavým oblečením až ve chvíli, kdy bude úplně plná. Vždy zapínejte šetrné programy a ždímání zapínejte na nižší otáčky.

5. Balená pitná voda

V celé České republice najdeme čistou vodu a kvalitní vodu z kohoutku. A ta je stejně kvalitní jako ta balená.

6. Knihovna

Choďte do knihovny! V knihovně zaplatíte registrační poplatek, který je dokonce levnější než cena jedné knihy v knihkupectví. Taky nezapomeňte vracet knihy včas, jinak budete nuceni platit další poplatky.

7. Dovolená

Opravdu musíte jezdit každý rok k moři nebo jiných vzdálených míst? Příroda České republiky je jedinečná a určitě si ji zalíbíte. Také dovolená u nás vyjde levněji než v zahraničí.

regál

8. Světla

Klasické žárovky patří mezi nevetší náklady v domácnosti. Zkuste proto tyto žárovky nahradit nějakými úspornějšími. Zkuste vyměnit žárovky za LEDky, které spotřebují až desetkrát méně energie.