Hračky, které rozvíjí dětskou motoriku

Naše ratolesti jsou rok od roku náročnější a hračky, které milovaly ještě před několika týdny, teď leží na polici bez povšimnutí. Buďte připraveni, že tahle situace se ještě několik let nezmění. S autíčky na dálkové ovládání nebo panenkami barbie se doslova roztrhl pytel. Jenže jsou takové hračky to pravé ořechové? V útlém věku je potřeba rozvíjet lehkou motoriku, přirozenou zvídavost a smysl pro detail. Vybírejte proto hračky, které vaše ratolesti zabaví a přitom v nich rozvíjí představivost.Stavební kostky

Než se podíváme na samotný výběr hraček, měli bychom si uvědomit, co to vůbec je dětská motorika a jak jí můžeme pomocí hraček podpořit. Existují dva druhy motoriky, hrubá a jemná motorika. Hrubá má na svědomí pohyb celého těla a lehká motorika zase ovládá pohyb rukou a nohou. Obě dvě jsou pro správný rozvoj ratolestí nesmírně důležité. Jemná motorika také do velké míry souvisí s funkcí řeči. Důležité je ale rozvíjet obě motoriky, dopomoci vám k tomu mohou vhodně vybrané hračky. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na pár příkladů.

Modelína nebo stavebnice
Vytáhněte kostky nebo lego, stavění totiž dokáže probouzet tvořivého ducha a pomáhá rozvíjet jemnou motoriku prstíků. Nezapomínejte však na to, že tato aktivita je vhodná až pro ratolesti starší 3 let. Menší části se totiž dají velmi snadno vdechnout a dítě ze stavebnice v menším věku stejně nebude mít rozum. To neplatí o velkých stavebních kostkách, se kterými si mohou hrát ratolesti už od útlého věku a často si s nimi užijí spoustu legrace. Jen dejte pozor, aby byly vyrobeny http://www.kosmonautix.cz/2017/12/400-vyrobeny-merlin/ ze zdravotně nezávadného materiálu.

Pro větší raubíře se skvěle hodí i modelína. Kupte několik barevných válečků a máte po starostech. Jen nezapomeňte před modelováním položit na stůl gumovou podložku, jinak vás pak čeká pořádný úklid.Hračky na pískovišti

Kreslení pro malé umělce
Další možností jak zabavit malé raubíře je kreslení. Stačí vytáhnout papíry pár pastelek a jde se na to. Nebo jim pořiďte magnetickou tabuli pro děti, na které mohou pomocí kříd vytvářet svoje umělecká díla nebo si na ně obrázky věšet a vyzdobit si pokoj.