Pořizujete solární plachtu na bazén v domnění, že se tím ušetří trocha elektrického proudu za běh filtračního zařízení, a že se zároveň sníží spad nečistot na hladinu bazénu? To je samozřejmě pravda, ale ten hlavní důvod nákupu plachty je vám možná skrytý. Máte-li zájem a chcete se něco nového dozvědět, vezměte do ruky kalkulačku a počítejte s námi: V rámci důmyslného koloběhu vody v přírodě se každý den vypaří z jednoho čtverečního metru přibližně 5 litrů vody. Týká se to veškerých vodních ploch a rezervoárů v přírodě, tedy řek a říček, rybníků, přehrad a také vašeho bazénu.
Těch pět litrů pak musíte do bazénu dopustit, ale nebudete to dělat zřejmě každý den, nýbrž třeba jednou za týden. Máte-li na zahradě bazén o rozměrech 8 x 4 metry, dopustíte každý týden zhruba 1 120 litrů vody, což je 1,12 krychlového metru vodní masy. Budete-li provozovat bazén v jedné sezóně půl roku, za tu dobu musíte dopustit už necelých 29 kubíků vody. A bude-li bazén v provozu 15 let, což je udávaná životnost solární plachty na bazén, za tu dobu musíte dopustit do bazénu celkem 432 kubíků vody. A teď si vezměte do ruky kalkulačku ještě jednou a přepočítejte toto množství vody na vodné a stočné.
Budeme uvažovat stálou cenu 150 Kč za kubík, takže se rázem za 15 let dostáváme na částku 64 800 Kč. Tyto peníze tedy doslova vyhodíte oknem z vaší peněženky, nebudou absolutně k ničenu. Nebylo by tedy rozumnější investovat do solární plachty a tuto ušetřenou sumu investovat jinam, rozumněji? Například do nákupu jízdních kol pro celou rodinu, nebo nového lyžařského vybavení? Solární plachta nám dává jasně najevo, že bychom neměli zbytečně plýtvat penězi na nesmysly a využívat je racionálněji a ekonomičtěji. Solární plachta patří k těm méně nápadným bazénovým příslušenstvím, ale rozhodně platným a velmi úsporným.